ZAFER HAFTASINA ÖZEL-TÜRK HALKININ GÜNÜ

   Tüm askerlerimize…;
                              

....Vurulup tertemiz alnından uzanmış yatıyor;

Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor.                                            

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.

 

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhidi…

Bedr’in aslanları ancak, bu kadar şanlı idi .

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

‘Gömelim gel seni tarihe’ desem sığmazsın…ANILARLA ATATÜRK:

 

-Yugoslavya kralı Atatürk ‘ü ziyarete gelir. Bir ara Atatürk’ e size bir sırrımı söyleyeceğim der. ‘Eğer biz Avrupa devletlerinin vaatlerine inanmış olsaydık, yunanlıların yerine Anadolu ya biz çıkacaktık.

Büyük önder gülerek kralın elini sıkar ve ‘geçmiş olsun kral hazretleri’ diye cevap verir.

 

-Salih Bozok anlatıyor;

Uygun bir zamanını seçerek ’ paşam demiştim. Şu danıştıklarının içinde bazen öyleleri oluyor ki şaşıyorum. Onların düşüncelerine nasıl olsa katılmayacaksın. Kararını önceden vermiş olduğunda bilinir. O halde ne diye onların fikirlerini alırsın.

Cevabı ise şöyle olmuştu. Bazen hiç umulmadık adamdan çok şeyler öğrenmişimdir. Hiçbir düşünceyi hor görmemek gerekir. Sonunda kendi düşüncemi uygulasam bile herkesi ayrı ayrı dinlemekten hoşlanırım.

 

-Bir halk toplantısında bir genç ona şu soruyu sordu,

Paşam size diktatör diyorlar, ne dersin?-ben diktatör olsaydım sen şimdi bana bu soruyu soramazdın.

 

-İtalya’ nın Akdeniz illerimize göz diktiği sıralarda İtalyan sefiri Atatürk’e Mussoli’nin bazı iddialarını söylemek cesaretini göstermişti. Atatürk bir müddet dinledikten sonra ‘ birkaç dakika sonra konuşalım’ diyerek öbür odaya geçmiş, tekrar döndüğü zaman savaş alanlarında harikalar yaratan başkumandan olarak askeri elbiselerini giymiş bulunuyordu.- şimdi istediğiniz gibi konuşalım sefir hazretleri dedi.

Sefirin ne hale geldiğini söylemeye lüzum yok. 


-Falih Rıfkı Atay anlatıyor;

 Şapka  giymek için neden anadolu’nun  en bağnaz görünen bölgelerinden birini seçtiğini sormuştum.- o tarafa ilk defa gidiyordum. Halk beni görmeyi o kadar çok istiyordu ki,  başımda ne ile görse öyle kabul edecekti. İzmir tarafına gitsedim yalnız şapkamı görürlerdi.

      

- Atatürk kalabalık bir toplantıda iken genç bir İngiliz subayının kendisine ters bir şekilde baktığını görmüştü. Sebebini etrafındakilere sorduğunda babasının Çanakkale ‘de öldüğünü öğrendi. Bunun üzerine etrafındakilere şöyle dedi. ‘ sorun bakalım babasının Çanakkale ‘de ne işi varmış?’

 http://fcmx.net/vec/v.php?i=028801

ilk yazılış tarihi 27 Ağustos 2009 15:50 'dir.Bugün tarihi ile eklenti yapılmıştır.Şimdi size kurtuluş savaşımızda görev alan ve büyük emekleri geçen diğer  iki komutanımızı daha  tanıtmak istiyorum;

 

MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK (1876-1950)

 

 

 Balkan ve Çanakkale savaşında Osmanlı idaresinde görev yapmıştır.

 

Kurtuluş savaşı döneminde ilk hükümette sırasıyla Milli savunma bakanlığı, başbakanlık ve  Kütahya -Eskişehir muharebelerinde sırasında  Atatürk tarafından Genelkurmay başkanlığı  görevlerine atanarak bu vazifeleri icra etmiştir. Batı cephesinde kritik görevlerde görev almıştır.31 Ağustos 1922 tarihinde Atatürk tarafından mareşallik ünvanı verilmiştir.

 

Cumhuriyet döneminde 1924 ten 1944 e kadar Genelkurmay başkanlığı yapmıştır.

 

 1950 tarihinde vefat etmiştir.

 

3 dil bilir.

 

KAZIM KARABEKİR:(1882-1948)

 

 

Osmanlı Devleti döneminde Arnavutluk isyanının bastırılmasında, Balkan Savaşında, 1. dünya savaşında Çanakkale'de  ve Irak cephesinde İngilizlere karşı savaşmıştır.

 

Kurtuluş savaşında Doğu cephesinde görev alarak 15 Kasım 1920  de Ermenileri kesin olarak yenilgiye uğratmış  ve Ruslara karşı savaşmıştır.Kurtuluş savaşında doğu cephesi kısmını kapatarak savaşın kazanılmasında önemli rol oynamıştır.

 

Cumhuriyet Döneminde 1924 te Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasını kurmuştur.1946 da yeniden milletvekili olarak meclis başkanı seçilmiştir.

4 dil bilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

KURTULUŞ SAVAŞIMIZDA TÜM KOMUTANLARIMIZ VE EMRİNDEKİ ASKERLER BAŞTA OLMAK ÜZERE TOPYEKÜN TÜRK HALKININ VERMİŞ OLDUĞU BÜYÜK MÜCADELE İLE  EBEDİYEN YAŞAYACAK YENİ BİR TÜRK DEVLETİ KURULMUŞTUR..HEPSİNİ ŞÜKRAN VE MİNNET İLE ANIYORUZ.RUHLARI ŞAD OLSUN.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !