TÜRKİYE NİN TAARRUZ HELİKOPTERİ COBRALAR VE T-129

             Helikopterler ortaya çıktıkları günden itibaren dikine iniş kalkış , hover (yani havada asılı kalma) gibi özellikleriyle uçaklara göre daha  esnek bir görev yelpazesine sahip oldular. Tek dezavantajları uçakların ulaştığı hızlara ulaşamamalarıdır.
         İlk silahlı helikopter AH-56A  Cheyenne dir. Buna karşın tam anlamıyla taarruz helikopteri olarak tek motorlu AH-1G Huey Cobra  kabul edilir. Bu helikopter UH-1 motorunu,rotorunu ve transmisyonunu alıp gövdeyi inceltip uzatarak elde edilmiştir. 4 eylül 1967 günü Vietnamda ilk taarruzunu gerçekleştiren bu helikopter bir anlamda taarruz helikopterlerinin geleceğini şekillendiriyordu.

RESİM1: AH-1G Huey Cobra

           Helikopterin ilk çift motorlu versiyonu AH-1J 1970 te ABD donanmasına teslim edildi. Daha sonra deniz piyadelerinin isteği üzerine AH-1W super cobralar üretildi.
           Taarruz helikopterlerinin genel amaçlı helikopterlere göre üstünlüğü tandem oturuş düzeni sayesinde pilot ve silahçının sahip olduğu geniş görüş açısı, önden bakıldığında ince kesit vermesi ile vurulma ihtimalinin daha düşük olmasıdır.Bu nedenlerden dolayı bu helikopterler genel maksatlı helikopterlerin veremeyeceği bir esneklikle görevlerini yerine getirirler. Taarruz helikopterlerinin görevleri zırhlı birliklere saldırı, keşif ve dost birliklere eskortluk ve destek vermedir.
           Helikopterlerin Türkiye deki geçmişi 1960 lı yıllara dayanır. Bu yıllarda envantere giren UH-1 genel maksat ve H-13 keşif helikopterleri ilk helikopterlerimizdir.Kıbrıs barış harekatında ve terörle mücadelede Türkiye silahlı helikopter ihtiyacını UH-1 lere makinelı tüfek ve roketler takarak gidermeye çalışmış fakat yukarıda anlatılan nedenlerden dolayı istediği verimi alamamıştır.Envantere giren ilk taarruz helikopterleri 1990 lı yıllarda ABD den alınan  çift motorlu 10 AH-1W Super Cobra ve 35 kadar tek motorlu AH-1 P/S lerdir.AH-1P ler  bombeli camı ile köşeli camlı AH-1S lerden ayrılabilirler. Super cobralarımızdan biri PKK lılar tarafından çekiç harekatı sırasında rus yapımı SA-7B füzesi ile düşürülmüştür. Bu helikopterler sayesinde terörle mücadelede önemli miktarda mesafe alınmıştır.

RESİM 2:Bu resimde amerikan deniz kuvvetlerine ait bir AH-1W Super Cobra TOW füzesini ateşlerken görülüyor.

               Şu anda Türk kara havacılığı daha çok bir ulaştırma gücü görünümündedir.
               AH-1W ler TOW*  tanksavar füzeleri, kask kontrollü 20 mm lik top ve 2.75 inç lik roketler ile donatılmıştır. (Amerikan AH-1W ları AGM-65 Maverick, Hellfire havadan yere ve AIM-9 Sidewinder havadan havaya füzesi atma kabiliyetine de sahiptir.)

             *Daha gelişmiş modeli  TOW-2 olan tel güdümlü antitank füzesidir.T-129** lara ise spike (NTD) entegre edilmesi planlanmaktadır. Bu füze yanlış hedefe ateş edilmesi durumunda kendini deaktive edebilme özelliğine sahiptir.Hava-hava füzesi olarakta stinger düşünülmektedir.
            **T-129: Türkiye nin açmış olduğu ATAK2 ihalesinde İtalyan agusta westland firmasıyla TAI nin ortak olarak A-129 üzerinde amerikan comanche helikopterlerinde kullanılan T-800 motorları kullanılması şartıyla ortak olarak üreteceği helikopterdir.Söz konusu ihalede en başta CSH-2 Rooivalk helikopteri öne çıkmış ancak fiyatını izah edilemeyecek kadar çok arttırması nedeniyle elenmiştir

            Şu anda çok sayıda AH-1W ABD  deniz piyadeleri(200 den fazla), Tayvan (50 adet) ve Türk kara kuvvetlerinde (8 adet) görev yapmaktadırl
            Türkiye yakın tarihte envanterindeki yaşını doldurmuş cobralardan bir bölümünü envanter dışına çıkarmak zorundadır. Bunlar yerine T-129 lar gelene kadar kullanılmak üzere ABD den 10-12 adet AH-1W talep etmiş ancak ihtiyaç duyduğu gerekçesiyle ABD tarafından reddedilmiştir.Yakın tarihte ABD tarafınca AH-64D Longbow Apache için teslimat takvimi verilmiştir. ( Türkiyenin altyapısı olmadığı, personel eğitimi gibi nedenlerden dolayı uzayacak teslimat sürecinden dolayı teklife soğuk bakmaktadır.)
            AH-1P ler ise Türkiye tarafından kapsamlı bir modernizasyondan geçirilmiş (motorları,kablo donanımları ve kısmi olarak gövdesi) , APR-39 (V)3 RWR(radar ikaz alıcısı), AN/ALQ-144 IR karıştırıcısı, NTS,TNS (taktik navigasyon sistemi) ve IR (kızılötesi) bastırıcısı entegre edilmiştir.  40 mm bombaatar ve 7.63 mm makinalı tüfek ise 20 mm lik topla değiştirilmektedir.Ayrıca TOW füzeleri ve 2.75 inc roket kullanılabilmektedir.
            Dünyada çok sayıda ülkede AH-1 cobra türevi (J,S,F,P,E) helikopter hizmet vermektedir. Bunlardan başlıcaları ABD Kara Birlikleri,Türkiye, İran, Güney Kore , japonya ,Pakistan, Tayland dır.

           Son olarak AH-1W üzerine 4 pal eklenmesi , kokpitin yeniden dizaynı, silah taşıma kapasitesinin arttırılması, yapısal yenileştirme gibi değişiklikler yapılarak AH-1Z King Cobra adında 21. yüzyıl ihtiyaçlarına cevap verecek yeni bir model tasarlanmaktadır. Söz konusu helikopter en başta ATAK projesi kapsamında Türkiye’ ye teklif edilmiş, ancak görev bilgisayarının özgün olması istenmesinden dolayı Türk tarafınca reddedilmiştir.  Şu anda bir AH-1S test-bed olarak kullanılıp özgün Türk görev bilgisayarı geliştirilmektedir.

 RESİM 3: Fotoğrafta hellfire ve AIM-9 Sidewinder füzesi takılı halde bir AH-1Z görülüyor.

                Komşumuz Yunanistan  ise 20 adet AH-64A Apache helikopterine sahiptir ve bu helikopterleri Longbow Apache standartlarına yükseltme projeleri vardır.Bunun yanında 2003 te 12 adet (+4 opsiyon) HIDAS la donatılmış AH-64D Longbow Apache için kontrat imzalamıştır.İlk helikopter ocak 2007 de teslim edilmiştir.

            Şimdilik taarruz helikopterlerinde T-129 lar gelene kadar üstünlük yunanistanda gibi görünmektedir.
                T-129 lardan kısaca bahsrdecek olursak bu helikopterlerde aslında commanche helikopterleri için geliştirilen, İngiliz- Amerikan ortak yapımı LHTEC CTS800-4A motoru kullanılacaktır.

 Foto:T-129 helikopteri temsili resmi

            T-129 helikopterinin görev bilgisayarı ile aviyonik sistemleri ASELSAN , motoru ile uçuş kontrol sistemi Agusta Westland , gövde üretimi ve son tasarım, uçuş testleri TAI sorumluluğunda olacaktır.Programa göre ilk T-129 teslimatı üretilen 4. prototip(P4) ile proje başlangıcından itibaren 60. ayda yani 2013 ortasında bir gecikme olmazsa Türk silahlı kuvvetlerine teslim edilecek.

            T-129 un üretim sürecinde yüklenicilere verilecek iş payları Agusta Westland 1.234 milyar euro , 700 milyon dolar ASELSAN , 556 milyon dolar TAI olarak belirlenmiştir.

            İlk 7 helikopterin iki ayda bir teslim edileceği, sonrakilerin ayda bir teslim edileceği düşünülürse helikopterlerin harekat kabiliyetine ulaşması 2015 i bulacak. Bu döneme kadar geçecek süre içinde envanterdeki cobralara göre daha uzun menzilli, daha kabiliyetli ve silah taşıma kabiliyetli olduklarından güneydoğuda bütün yük 8 supercobramıza binmektedir. Bu helikopterlerinde geçen sürede yıpranacakları düşünüldüğünde az bir miktar taarruz helikopteri alımında fayda olduğu görülmektedir. Türkiye helikopterlerin hizmete giriş süresini olabildiğince kısaltmak için tercihini elindekiyle aynı model olan supercobralardan kullanmak isteyecek bunun mümkün olmaması durumunda ikinci el yada fiyatını ucuzlatmak için yeni fakat longbow radarsız apache alımını gündemine alabilir.

 T-129 TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Max. Kalkış ağırlığı         :5000 kg
Menzili                           : 561 km
Max. hızı                          :278 km/s
Uçuş Tavanı                   :6000m
Havada Kalma Süresi     :3 saat
Uzunluk(pallerle birlikte)  :13.8 m
Genişlik (pallerle birlikte) : 11.9m
Yükseklik                         :3.4m

AH-1W SUPER COBRA TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Üretici Firma              : Bell Helicopter Textron
Max. hızı                     :180 knot
Servis tavanı              :5703 m
Havada Kalma süresi: 3 saat
Motor gücü                : 3380bg
Uzunluk (p.b.)            :17.67m
Yükseklik                    :4.17m
Yakıt Cinsi                  :JP-4, JP-5, JP-8
Max. Kalkış Ağırlığı      6696kg:

AH-1P COBRA TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Üretici Firma             :Bell Helikopter Textron
Max.Hızı                     :190 knot
Servis Tavanı            :3352m
Havada Kalma Süresi:2 saat 15 dak
Menzili                       :463km
Faydalı yük                :1362 kg
Boş ağırlık:3178kg
Yakıt Cinsi                 :JP-4, JP-5, JP-8
Max. Kalkış Ağırlığı     :4540kg

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !