TÜRK HAVA KUVVETLERİNİN EFSANE UÇAĞI F-4E PHANTOM II

GİRİŞ: Türk silahlı kuvvetleri kuzey Irak ‘taki pkk kamplarına düzenlediği operasyonda modernize edilmiş fantom uçakları ve laser güdümlü bombalar ile son model füze sistemleri
kullandı. Alıntı: Milliyet

LEGEND AIRCRAFTS OF TURKİSH AİR FORCES F-4E PHANTOM II

Brief:Turkish air force use modernized be made F-4 phantom aircrafts laser guided bomb and advanced misilse systems in the North Iraq terrorists. quotation milliyet

 

            70 li yılların en çok tutulan uçaklarından olan F-4 phantom uçakları sonradan Boeing ile birleşecek olan Mc Donnell Douglas firması tarafından üretilmiş Vietnam savaşında mig katili lakabıyla ün yapmış uzun menzilli, tandem oturma düzenine sahip iki kişilik süpersonik av bombardıman uçağıdır. ABD, Almanya ,Avusturalya ,Güney Kore, İngiltere, İran, İspanya,  İsrail , Japonya, Türkiye ve Yunanistan hava kuvvetlerinde ve ABD deniz kuvvetlerinde görev yapmıştır.

Brief:F-4 phantom aircrafts are produced by Mc Donnell Douglas ,two personality, long which has a range of, supersonic hunt bombardment airplanes.This planes are to be used Germany, Australia, Japan,Spain, Iran, England, South Korea, Israel, Greece and Turkey air forces. Peace Diamond projects within a lot of F-4 airplanes are be put in to services in the Turkey.


           
         First phantom squadron are built in Eskişehir 1. primary, jet military installation. 113 hunt bombardment suadron are typhoon as designate. After this squadron is to be equipped RF-4E aircrafts.
         Bu efsane uçakların Türkiye macerası ise 16 ekim 1974 Perşembe günü North Carolina eyaletinin Goldboro yakınlarındaki Symour Johnson üssünden hareket ederek Eskişehir hava üssüne gelmesi ile başlar.Mc Donnell Douglas Firmasının  Türk hava kuvvetleri için 1973 yılında üretmeye başladığı F-4E lerin Kıbrıs Barış harekatı nedeniyle kullanıma girmesi 1974 sonlarını bulmuştur. Türkiye’ de barış pırlantası (peace diamond) projeleri kapsamında çok sayıda F-4 phantom II hizmete girmiştir.
          Türkiye’de ilk phantom filosu 1.ana jet üs komutanlığı Eskişehir de kuruldu 113. av bombardıman filosu tayfunlar olarak adlandırıldı. Daha sonra bu filo RF-4E ler ile donatılarak keşif filosuna dönüştürüldü ve ışık çağrı adını kullanmaya başladı. Eskişehir ‘in diğer filoları da peace diamond projesi kapsamında F-4E ler ile donatılarak F-100 lere veda ettiler.

           Eskişehir den sonra F-4E ler Malatya’da F-4ler ile uçmaya başladılar. Envantere giren en son F-4E ler 1992 yılında Körfez Savaşına yaptığı katkılarından dolayı ABD tarafından hibe edilen 40 adet F-4E dir. 1981 de 173. hava önleme filosu kuruldu ancak bu filo 1994 yılında Almanya tarafından hibe edilen 46 adet RF-4E ile taktik keşif filosuna dönüştürüldü. Bu filo alınan kararlar neticesinde 2004 te F-4 eğitim filosuna dönüştürüldü. Ancak iç güvenlik harekatlarında keşif görevlerinin icrasında yaşanan zorluklar üzerine 2007 de tekrar keşif görevine döndü.


112.filo F-4E si

Brief:  Than Eskişehir Malatya with F-4E aircrafts to fly. Than gulf war by US air forces 40 number F-4E donation to Turkey. 173. Air interception squadron founded barely  transform with in 1994 by Germany to donate 46 number RF-4E reconnaissance squadron. This squadron be rotated education in 2004 but later be rotated reconnaissance mission in 2007.

          F-4 uçakları ile ilgili en önemli atılım 90 ların sonunda başlatılan F-4E modernizasyon projesi olmuştur. Proje kapsamında en iyi durumdaki 54 adet F-4E İsrail tarafından modernize edilmiştir. Uçaklardan 28 adeti Eskişehir ‘de 26 adeti İsrail’de modernizasyona tabi tutulmuşlardır. Projenin tutarı 632 milyon dolar olmakla birlikte popeye I füzeleri* ve faizler gibi kalemlerle 1 milyar doları aşmaktadır. Projenin en önemli yanı uçakların aviyonik modernizasyonu(yeni EL/M-2032** radarı, head up display), yapısal kuvvetlendirme yanında uçuş, radar yazılımı konularında yapılan teknoloji transferi, sistem entegrasyon laboratuarının kurulması gibi kazanılan önemli kabiliyetlerdir. Kazanılan bu kabiliyetler ile F-16 ların modernizasyonu(TAI ile ortak olarak), ayrıca ışık ve şimşek projeleri tamamen Türk mühendis, teknisyen, pilotları tarafından gerçekleştirilmektedir.
Uçağın motorunun özellikleri sitemin havacılık block 40 kategorisinde açıkça anlatılmıştır.

http://gencucus26.blogcu.com/havacilik+_block+40_/
Yinede kısaca bahsedecek olursak 1.hava ikmal bakım merkezi ve TEI tarafından yenileme faaliyetleri J-79 turbofanı için gerçekleştirilmiştir.

            Modernizasyon ile 54 uçak F-4E 2020T adını almış ve AGM-65 Maverick, AGM-142 Raptor yada bilinen adıyla popeye I füzesi ile lazer güdümlü bombalar atabilme kabiliyeti uçaklara kazandırılmıştır.(klasik bombalarda atabilir)

Brief:  F-4 aircrafts withal related the most important a step foward is inceptive F-4E rearmament in 1990’s. project within the best 54 F-4E by the İsrael updated. 28  number F-4E in Eskişehir and 26 number F-4E in İsrael updated.project total is 632 million dolar however together popeye I missiles and intereset 1 billion dolar. The most important fragmentary technology transfers in the radar and flight software. avionic rearmament (EL/M-2032 radar and HUD) and built system integration laboratory. F-16 s, F-4E (lightning project), RF-4E (light project) rearmament realized completely to get capability owing to.

            54 F-4E are entitle F-4E 2020T terminator as. This Project bring in popeye I , AGM-65 maverick missiles and laser guided bomb throwing capability.

* Popeye I füzesi stand off uzun menzilli yani kuvvet çarpanı niteliği taşıyan 100 km menzilli 363 kg savaş başlığı taşıyabilen bir füzedir.1361 kg ağırlığında olmasından dolayı çift motorlu F-4, F-15 gibi uçaklar tarafından taşınabilmektedir. Kullanıcı ülkeler İsrail, ABD, Türkiye, Avustralya, Güney Kore dir. Füzenin F-16 gibi FOTO: POPEYE I füzesi
küçük uçaklar tarafından da kullanılabilen popeye II isimli daha küçük modeli geliştirilmiştir. Türkiye stand off mühimmat ihtiyacı olarak Yunanistan‘ın SCALP-EG alımına Popeye II yerine SLAM-ER füzesi alarak cevap vermiştir. Şüphesiz bu füzenin seçiminde daha geniş hedef seçeneği ve uzun menzili rol oynamıştır.

              EL/M-2032 radarı havadan havaya yada havadan yere savaş görevleri için çok fonksiyonlu kabiliyete sahiptir. Ağırlığı 78-100 kg arasında değişir. havadan havaya görevler için;bölge tarama sistemi(RWS), tekli hedef izleme sistemi(STT), öldürücü hedef izleme sistemi,arama izleme sisteminin(TWS) dahil olduğu hava savaşı seçim sistemi ve HUD(baş üstü gösterge) ile birlikte çalışan radar vuruş tespit mesafesini belirler.

                Hava yer görev modunda radar yüksek çözümlemeli haritalama imkanı sunar. Doppler bağlantı sistemi (DBS); Hava yer mesafesini deniz yüzeyi tarama ve engebeli arazi üzerinde alçak uçuş görevinin kolaylıkla yapılmasını sağlayan bir sistemdir. DBS takılı iken tarama mesafesi 83 km dir.

F-4E 2020 kalkış sırasında

              Bugün itibariyle Türkiye dünyadaki en fazla F-4 uçağına sahip ülkedir.
              Işık projesi ile yapısal ve aviyonik modernizasyona tabi tutulan uçaklar RF-4E/TM adını almışlardır. Proje kapsamında uçaklara yeni haberleşme , seyrüsefer ve elektronik harp sistemleri takılmıştır ve modern keşif ekipmanlarını -En son ihale ile seçilen Elbit/Elop ürünü Condor2 elektrooptik gözetleme ve SAR podlarını(EL/M-2060P Elta ürünü)- taşıma kabiliyeti kazandırılmıştır.

Brief:  Now Turkey is the most have F-4E aircrafts in the world.
            Constructional and avionic rearmament owing to RF-4E/TM s are new redound communication, training , electronic war and transport modern reconnaissance equipment (condor2 and EL/M-2060P SAR)


Foto:RF-4E/TM uçağı

TEKNİK VERİLER:

Uzunluk (length)                        :19,20m
Yükseklik (height)                      :5.02m
Kanat genişliği (wing wideness):11.77m
Boş ağırlık(empty weight)          :13.760 kg
Kanat alanı  (wing area)             :49.20m2
Maksimum ağırlık (max. Weight):28.030 kg
Azami hız (max. Speed)              :2370km/s
Seyir hızı (training speed)            :940km/s
Servis tavanı(max altitude)         : 18.300m
Menzil (Range)                          :1360 km

F-4 İLE UÇAN FİLOLARIMIZ:

Eskişehir
111.filo (Panter-Panther):F-4E2020T Terminatör
112.filo (Şeytanlar-devils):F-4E
113.filo (Işık-Light):RF-4E/TM

Konya
132.filo(Hançer-Dagger):F-4E 2020T, F-4E

Malatya
171.filo(Korsan-Pirate):F-4E 2020T
173.filo(Şafak-Dawn):RF-4E/TM

 Almanya F-4 leri önce 1981-1984 sonra 1991-1996 yıllarında modernize edilmiş ve  uçaklara F-4F-ICE (Improved Combat Efficiency) adı verilmiştir. Alman ve yunan modernizasyonlarının türk modernizasyonundan farkı hava-hava görevlerine uygun olarak modernize edilmeleridir. Yunan F-4 lerine peace İcarus 2000 programı kapsamında ise IRIS-T, AIM-120 füzesi atma kabiliyeti, Litening III seyrüsefer ve hedefleme podu, yeni radar, elektronik harp vb. kazandırılmıştır.
Yunan F-4 leri Peace İcarus Programı kapsamında yenilenmişlerdir.   

           
Brief:
Germany is rearmament F-4s in 1981-84 and 1991-96. this planes are designate as F-4F ICE. Hellenic F-4s are within peace icarus 2000 programme bring IRIS-T , AIM-120 missiles carrying capability.
Linkler:        http://www.hvkk.tsk.tr/PageSub/CokluOrtam/HavacilikKosesi/pageItems/HvKK_1998.pdf
http://videoazbuz.ekolay.net/videoParts/view.jsp?videoId=41000000000119498#set:0

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !