GENÇLİK DÜNYASI                                       

İnsanoğlunun hayatı boyunca en hızlı  büyüme ve gelişme bebeklik ve ergenlik döneminde olur. Bir yandan vicudunda değişmeler olur diğer yandan hayatını etkileyecek önemli kararları bu dönemde verir. Bu dönemdeki bireylere çok baskı yapılmamalı bireye yapamayacağı  kapasitesinin üstünde şeyler istenmemelidir. Aynı zamanda gelişecek bireyde  yapamayacağı hedeflerden uzak durmalıdır.

Ergenlik dönemi, psikolojik, biyolojik ve sosyal  gelişmelerin yaşandığı çocukluktan erişkenliğe geçiş dönemidir.

Ergenlik dönemi Türkiye de erkeklerde 12-14 yaş, kızlarda 10-12 yaş dönemi arasında başlayıp 21-22 yaşlarında biter.

Ergenlik  döneminde  çocuklar’ben kimim, kapasitem nedir’ cinsinden sorulara cevap bulmaya çalışırlar.

Ergenlik döneminin en önemli aşamalarını kendini özdeşleştirmesi, benliğini kazanması oluşturur. Özdeşleştirme    gencin istemli yada istemsiz olarak ailesinden başlayarak çevresinden kazandığı, benimsediği düşünce, davranış ve eylemler bütünüdür.  Bunun yanında özdeşleşmenin uzun süre ve kişiden kişiye göre değişen hızla  değişim gösterdiği bilinir.


nice mutlu yüzlere:)

Kişinin toplumda yer edinmesi, kimliğini bulması özdeşleştirme ile ilgilidir.

Yaratıcı, araştırıcı, sağlıklı kişilerin toplumda yer almasını istiyorsak onların model aldığı büyüklere ( anne-baba yada özendiği meslek gruplarındakilere) büyük iş düşmektedir. Yetişkinlerin çocukların gelişmesinde yapılan ikazlardan çok yaptıkları hareketlerin etkili olduğu gözlemlenmektedir. Bu yüzden onlarda görmek istediği davranışları önce yetişkinlerin kendisi yapmalıdır. Ailelere düşen görevler ise kısaca;

·         Bir konuda başarısızsa başarılı olduğu başka bir alana yönlendirin.

·         Arkadaşlarıyla kıyaslamayın.

·         Arkadaş çevresini tanıyın.

·         Ergenin kendi kişiliğinde olmasını sağlamalı, öğütten uzak durulmalıdır

·         Ergenlikteki  ile bir noktada anlaşılamıyorsa bir orta yol bulunmaya çalışılmalıdır.

·         Olumsuz yönlerini anlatmak yerine olumlu yönleri üzerinde durmak.

·         Ergenin fikirini almalı , ona da değer verildiği hissettirilmelidir.

*Ergen alkolsüz denilse bile içkiden uzak tutulmalıdır. Çünkü bunlar alkol ve uyuşturucuda başlangıç için ilk adımdır. Aynı zamanda birahane, meyhane vb. gibi yerlere gitmesine izin verilmemelidir.

*Aile bir genç için zararlı alışkanlıklara ve kültürel yozlaşmaya karşı bir silahtır. Sevgi üzerine kurulmuş bu kurumlar çok şükür ki Türk ailelerinde devam etmektedir.Aile bağları mutlaka korunmalıdır.

Ergenlik dönemindekilerin yüz , omuz gibi bölgelerinde görülen sivilcelerden kurtulmak için baharat, çikolata cinsinden yiyeceklerden uzak durulmalı, yüz kükürtlü sabunla yıkanmalıdır. Sivilceler sıkılmamalıdır.

                  BAŞTA GAZZE OLMAK ÜZERE TÜM DÜNYA GENÇLERİNE

Birde en temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ergenler var. onlar hiç orada olmayı istemediler.  Kendisi gibi zamanında çocuk olanların ileride nasıl düşman olduklarını asla anlayamıyorlar. Amcaları Davos ta tartışırken bir çok çocuk savaş, açlık gibi nedenlerle ölmeye devam ediyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !