GELECEĞİN TÜRK SAVAŞ UÇAĞI F-X

 

 

 

 

 

Önce dünyada gerçekleştirilen yeni nesil savaş uçağı  projelerine göz atalılım.4.5 inci nesil olarak başlatılan eurofighter projesi 80 lerin ilk yarısında kavram olarak ortaya çıkmış ve seri üretime 2006 da geçilmiştir. Ancak tranche 1 olarak adlandırılan bu uçak çok rollü savaş uçağı ihtiyacını karşılayamamaktadır.

               Bu proje Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya ortaklığı ile ortaya çıkmış bir Avrupa birliği projesidir.Kısaca geliştirme  aşamalarından bahsedecek olursak Tranche 1 sadece önleme görevini yapabilecek  kabiliyette, Tranche 2 sadece% 100 hava yada % 100 yer görevine dönük, Tranche 3 ise gerçek bir çok rollü savaş uçağıdır. Bu ülkeler dışında Suudi Arabistan, Avusturya EF-2000 olarakta adlandırılan  bu uçağı kullanmaktadır. Türkiyenin YNMU ihalesinde F-35 ile yarışmış ancak başarılı olamamıştır.

              F-35 projesi ABD, İngiltere, İtalya, Türkiye, Avusturalya, Norveç, Hollanda ortaklığında girişilen bir projedir. Fikir olarak tasarımı 1999 yılına kadar uzanıp 2015 yılında ilk kullanıcıya teslim edilecek 5. nesil savaş ıuçağıdır.

             Aslında Eurofighter  ile F-35 arasında nesil farkı olması ve de EF-2000 nin öncelikle hava savunma rolüne  dönük,  F-35 in taarruz uçağı olması 2 uçağın kıyaslanabilirliğini azaltır.

            Diğer bakımdan çift morlu uçaklar yüksek irtifalara tırmanabildiğinden hava üstünlüğü değil hava hakimiyeti gibi daha geniş kapsamlı bir amaç için üretilmiştir.

 TÜRKİYE ÇİFT MOTORLU F-16 YAPABİLİR:

TUSAŞ Eskişehir’ in kurucu ortağı olan general electric ürünü F-110 serisi motorlar kullanan Türk hava kuvvetleri bu motorların yeni versiyonlarından birini bu şekilde kullanabilir. Türkiye için hesaplı bir seçim olacaktır.

           Şu anda dünyada uçan F-15 uçaklarıda  aynı seri motorlar kullanmaktadır.

Uzun mesafeli bu hedefte başarı için sadece uçak değil kullanılacak mühimmat, aviyonik sistem gibi alt başlıkların yerli olması gerekmektedir. Şimdiden başlatılan SOM seyir füzesi, hava hava amaçlı füzeler, ÖZGÜR projesi diğer adlandırılan şimdilik bir tek F-16 block 30 üzerinde denenen yerli versiyon bu hedefin hayal olmadığını göstermektedir.1.hava ikmal bakım merkezi komutanlığı, TUSAŞ, Aselsan, havelsan  ve diğer özel sektör firmaları arası işbirliğide önemlidir.

          Mühimmatların yapılan müzakereler  F-16C/D CCIP,  F-35A gibi 5. nesil uçaklarda da kullanılması hedeflenmiştir.

TÜRKİYE NASIL ÖZGÜN SAVAŞ UÇAĞI TASARLAYABİLİR?

 -Ekonomik olarak örnekleri yukarıda görüldüğü gibi partner ülke yada ülkelerle işbirliği gereklidir. İsveç SAAB, Brezilya Embraer, Güney kore uçak tasarlamakta deneyimli aday ülkeler olabilir. Sabırlı davranıp bir 20 seneyi göze almak gereklidir.

-Türkiye de daha yeni modernizasyondan çıkmış F-16 ların yerini alacağından süre sorunu yoktur.

-Politik  ve ekonomik destek , uygun savunma sanayi yönetimi (EADS gibi bir çatı altında toplamak)  ve alt yapı önemlidir.

Yani Türkiye içindeki firmalar arası iş bölümü ve de teknik destek şarttır. Bunun yanında İTÜ, ODTÜ gibi bu konuda bölümleri olan üniversitelerden faydalanılabilinir.

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !