2011 SSİK ‘NDE GÜNDEME ALINABİLECEK ALIM İHALELERİ

 2011 de gerçekleşmesi beklenen savunma sanayi icra komitesinde yıllardır beklenen genel maksat helikopteri ile yüksek irtifa hava savunma sistemi başta olmak üzere bir çok askeri ihale sonuçlandırılacak.Bu makalemde sizi sonuçlanması beklenen bu projeler hakkında bilgiler sunmaya çalışacağım.

Başlangıçta belirttiğim genel maksat helikopteri ile yüksek irtifa hava savunma füze sistemi T-LORAMİDS -ki stratejik özellikte bir silah sistemidir- ihaleleri bir anlamda ülkeler arası askeri ve politik ilişkileri etkileyecektir. Örneğin T-LORAMİDS ihalesini Rusların kazanması helikopter ihalesinde Amerikalıların İtalyanların önüne geçmesine yol açabilir.

GENEL MAKSAT HELİKOPTER İHALESİ:

Kuvvet komutanlıkları (kara, hava, deniz, jandarma, sahil güvenlik), emniyet genel müdürlüğü ve orman genel müdürlüğü için toplam 115 adet helikopter teslim alınacaktır.2.5 milyar dolara malolması beklenmektedir.

İhalede Sikorsky T-70I (ABD) ile Agusta Westland TUHP-149(İtalya) helikopterleri yarışmaktadır.                                               

İtalyanlar; 50-50 ortaklık ile görev bilgisayarına kadar tüm aviyonik sistemlerin ülkemizde üretimini yada kaynak kodlarının tamamını vermeyi kabul etmektedir. Bu sayede bir modernizasyon söz konusu olduğunda hiçbir ülkeden izin almadan helikopter üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Ayrıca üçüncü ülkelere satış hakkıda Türklere verilecektir.Dezavantajı ise henüz helikopterin ilk uçuşunu bile yapmamış olmasının getirdiği risklerdir. Ülkemizde  kullanılan S-70A/D, Mi-17V, AS-532 Cougar helikopterlerine dördüncü bir tipin getireceği yeni altyapı ve eğitim sorununun altından kalkılmasını zorlaştıracaktır. TUHP-149 da kullanılan motor amerikan yapımı G&E motorudur.

ABD tarafı; İtalyanlar kadar teknoloji transferi ve serbestlik tanımamaktadırlar.Seçilmeleri durumunda ise Türkiye’ yi S-70i ve T-70 helikopterlerinin bakım merkezi konumuna getirmeyi vadetmektelerdir. Yine dünyada ilk defa Türkiyenin alacağı helikopterlerin görev  ekipmanlarının tasarımı,sistem entegrasyonu, test sorumluluğu TAI ye ve transmisyon üretimi Alp Havacılığa verilecektir.Yine TAI de çok sayıda S-70 in parça üretimi gerçekleştirilecektir. Türkiye’ deki mevcut altyapı ve sikorsky helikopterlerinin savaş koşullarında kendini kanıtlamış olması avantajıdır. Helikopterlerin gövdeleri daha önce yapılan anlaşma gereği Polonya da üretilecektir.-Gövde üretimi o kadar önemli değildir.-

            ABD nin 2009 da teslim edilmesi gereken 17 adet seahawk helikopterlerini henüz teslim etmemiş olması ve her nasılsa ABD ‘ye daha önce başvurduğumuzda kendisine çok gerekli olan! AH-1W Super cobra helikopterlerinden birden 5+5=10 adetinin transferini kabul etmesi çok manidardır.

            Sözde ermeni soykırımını kabul eden Fransa yüzünden ihaleye Eurocopter katılamamıştır.ABD nin seçimi dolaylı olarak bu konuda da etkendir.

            Kendi görüşüm Türkiye helikopter pazarlığında PKK ile mücadelenin ilerletilmesi için (daha fazla istihbarat yada supercobra alımı) bir koz olarak kullanabilir.ABD den ikinci el süpercobra alınamaması durumunda T-129’un da 2015 ten önce operasyonel seviyeye gelemeyeceği düşünülürse ara dönem ihtiyacı için tahminim ek olarak 1milyar doları Mi-28, AH-64A (block 2) /D Apacheler için akıtmamız gerekecektir.

Ekleme:Helikopter ihalesinin bir sonraki icra komitesine ertelenmeside gündemde.

HAVA SAVUNMA FÜZE SİSTEMİ PROJELERİ

Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (T-LORAMİDS) İhalesi:

Uçak, helikopter, seyir füzeleri, insansız hava araçları ve en önemlisi kitle imha silahı(NBC) başlığı taşıyabilen taktik balistik füzelere karşı savunma amaçlı kullanılan stratejik bir silah sistemidir.

 

Şu anda elimizde bu göreve yönelik olarak 50 li yıllardan kalma artık demode olmuş MIM-14 Nike Hercules füze sistemi bulunmaktadır.

Bu projede amaç yerli sanayinin kabiliyetlerinin en üst düzeyde kullanımı ile en maliyet-etkin sistemin Türk silahlı kuvvetlerine kazandırılmasıdır.Toplam 4 adet sistem tedarik edilecek olup maliyetin $1 milyar yada $1.3 milyar olması ve sistemlerin 2012 yılında hizmete girmesi beklenmektedir.

Projeye aday sistemler S-300PMU2/ S-400 (Rusya), PATRİOT PAC-3 (ABD), FD-2000 (Çin) sistemleridir.

Rusya elindeki en son teknoloji ürünü S-400 sistemini başta vermek istememiş ancak Türkiye’nin baskısı üzerine kabul etmek zorunda kalmıştır. Rusya’nın rakiplerine göre teknoloji transferine daha açık olması avantajıdır.

S-400 sistemi

 

ABD’ nin teklif ettiği körfez savaşlarında ülkemizde de konuşlandırılan PATRİOT ların en gelişmiş modeli PAC-3 (Patriot Advanced Capability-3) kendini kanıtlamış bir sistemdir.Ancak FMS kredisi ile satılacak olması ve Amerikan yasaları gereği teknoloji transferinin sınırlı olmasından dolayı Rusya’ ya göre kısıtlamaları daha fazladır.

PATRİOT PAC-3 ateşlenirken

Çin’ in rus teknolojilerinden yararlanarak ürettiği FD-2000 in kabiliyetleri daha sınırlıdır.

Benim yorumum; ABD nin baskılarına rağmen Rus sistemlerinin seçilmesi uzun vadede Türkiye’ nin avantajınadır. Soğuk savaş döneminden kalan ABD hegemonyası bu ciddi adımla kısmen de olsa aşılabilir. Kullandığımız radar sistemlerinin çoğu ABD yapımıdır. Aselsanın ürettiği kalkan radarı kısa veya orta mesafeli görevler için uygundur. S-400 radarları 400 km lik menzili ile sadece füzesavar görevleri için değil diğer askeri birimlerimizin bilgilendirilmesi amacıyla da kullanılabilir. S-300PMU-2 alımı durumunda biraz daha eski bir sistem olmasından dolayı teknoloji transferi daha fazla olabilir.Bir önemli nokta da alınacak sistemin NATO standartlarına uyum sağlayabilmesidir.(AWACS uçakları, yer radarları ile bilgi paylaşımı yapabilmesi sistemin etkinliğini arttırır.)

Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Füzeleri İhaleleri (T-LAIADMİS T-MALADMİS)

            Bu projelerde de yerli katkı en üst düzeyde olabilir. Türkiye ‘nin alt yapısı buna müsaittir ve daha da geliştirilebilir.

 T-LAIADMİS te yerli firmaların yanı sıra Güney Afrika,  Güney Kore, Rusya Federasyonu, Alman, Norveç, Çin, Fransa ve İsrail firmaları teklif vermiştir. Teknoloji transferi konusunda daha esnek olan ve sistem isterlerine daha iyi cevap veren Güney Afrika (Umkhonto-IR), Güney Kore  ve Rusya Federasyonu (Tor) bir adım öne çıkmaktadırlar.

umkhonto-ır füzesi

T-MALADMİS projesinde orta irtifa hava savunma füzelerinin bir kısmı T-LALADMİS  projesinde olduğu gibi doğrudan bir kısmıda yerli sanayi tarafından (ROKETSAN, AKSA, ASELSAN, AYESAS, FNSS, MİLSOFT,GATE)  tedarik edilecektir. Katılan yabancı ülkeler Almanya, Çin , İsrail, Almanya, İsveç, güney Afrika‘ dır.Doğrudan alımda dahi bilgi transferi göz önünde bulundurulacaktır.

IRIS-T SL T-MALADMİS projesi kapsamında Türkiye' ye teklif edilen (Almanya) sistemlerden biridir.

Her iki projede de sistemler tamamen yerli firmalar ya da ortaklık modeliyle tedarik edilecektir.

ASTER 30:

Avrupanın ortak olarak geliştirdiği füze sistemidir. Hem gemilerde hem karada  konuşlandırılabilir.Sonradan ocak ayındaki  savunma sanayii icra komitesinde gündeme alınmıştır.Menzili diğer sistemlere oranla daha kısa olmakla birlikte ortak üretimi diğer sistemler gibi kabul etmiştir.Ayrıca Aster 30 un  geliştirilmekte olan yeni bir modeli bulunmaktadır ancak daha sonraki yıllarda hizmete girmesi beklenmektedir ve ortak geliştirilmeyi önermektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !