2010lu YILLARDA TÜRK HAVA KUVVETLERİ UÇAK ALIMLARI(yeni makale)

 

 

30 ADET YENİ F-16 BLOCK 50+ ALIMI:

Sütten ağzımız yandı ancak hala bırakın yoğurdu sütü bile üfleyerek yemiyoruz;

Öncel proje 2 kapsamında üretilen Block 50 serisi F-16 lara takılacak elektronik harp sistemleri projesi SPEWS П 1999 yılında başlatılmış ancak uçakları satan ABD ile çıkan anlaşmazlıklar dolayısıyla proje ancak 2004 yılında yürürlüğe girmiştir. Bunun nedeni üretici firma BAE Systems in ABD hükümetinden sisteme ait yazılım kodlarını almada zorlanması radar ikaz alıcıları ve radar karıştırıcılarına çeşitli engeller koymasıdır. En az 8 sene uçaklar elektronik harp  sistemleri olmadan uçmuş hatta dönemin hava kuvvetleri komutanı tarafından  80 adet block 50 serisinin uçan soba borusu olarak adlandırdığı söylentisi bile ortaya atılmıştır.

Nitekim yeni alınacak 30 adet F-16 block 50+ serisi uçaklarda da  başlangıçta konu imza

aşamasında iken taahütler verilmesine karşın  modüler görev bilgisayarında operasyonel uçuş programının geliştirilmesi konusunda ABD  tarafından engeller çıkartılmaktadır.Ayrıca elektronik harp sistemi olarak sunulan sistem  AN/ALQ-211 (V)4 sistemidir.Bizim istediğimiz sistemin takılması için ekstra maliyetler çıkartılmıştır. Yedek motor ve sistemler ile maliyetin 2.9 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.Uçakların çıplak hallerinin fiyatı yaklaşık 1.1 milyar dolardır.14 adet C, 16adet D modeli block50+ modeli alınması planlanmaktadır.

F-16C/D Blok50M olarak isimlendirilen uçakların maksimum çıkabileceği yükseklik 49.500 feet kadardır.

Resimde Yunan hava kuvvetlerine ait alacağımız uçaklarla CFT gibi ortak özelliklere sahip ancak P&W motoru taşıyan F-16D Block 52+ uçağı görülmektedir.CFT:Conformak fuel tank-konformal yakıt tankı.gövde üstüne monte edilir.İstenilirse çıkartılabilir.Kanat altı yakıt tankına olan ihtiyacı azaltarak pilotun daha fazla silahı daha uzak mesafelere taşıyabilmesini sağlar.

Şimdi de ihalede F-16 Block50 + ile yarışan Eurofighter ( EF-2000) uçağını inceleyelim;

Örneğin Avusturya’ nın sipariş ettiği 15 adet EF-2000 Tranche 1 uçağının maliyeti yaklaşık 1.5 milyar eurodur. Tranche 1 serisi uçaklar hava –yer kabiliyetinden mahrum olmalarına karşın hava – hava kabiliyetleri F-16 dan daha üstündür. Ancak bu uçaklar hava-yer kabiliyetli tranche-2 konfigürasyonuna yükseltilebilmekte ve F-16 Block 50+ lar da kullanılması beklenen ABD yapımı SLAM-ER seyir füzesi yerine aynı görevde Avrupalı SCALP-EG füzesi veya daha gelişmiş TAURUS seyir füzeleri ile donatılabilmektedir.Zira Yunanistan'ında orta vadede 40 adet çift motorlu eurofighter yada Fransa ile olan bağlarından dolayı Rafale uçaklarından alması kuvvetle muhtemeldir.

 Yaklaşık 350 km menzilli bir SCALP-EG füzesi bir Mirage-2000 uçağından atıldığı anda.

 

Teslimat sürelerine gelince F-16 lar 2011 de teslim edilmeye başlanacak 2012 de tamamlanacaktır.Halbuki Avusturya eurofighter larının teslimatı tamamlanmış Suudi Arabistan EF-2000 tranche 2 teslimatları ise başlamıştır.

Bu resimde ise alman hava kuvvetlerine ait EF-2000 uçağı muhtemelen artyakıcılarını kullanarak yükseliyor.

SONUÇ; Belki F-16 alımı ilk bakışta daha hesaplı görülebilir ancak yukarıdaki SLAM-ER füzesi ve elektronik harp örneğinde görüldüğü gibi EF-2000 ler FMS kredisi ile alınmayacağından Türkiye’nin tek kaynağa olan bağımlılığı azalacak gerçek bir rekabet ortamı oluşabilecekti. Ancak siyasilerin’’ bizi Avrupa birliğine alırsanız uçağınızı alırız’’ söylemi ile  ABD ye bağlanması stratejik açıdan yanlış bir politikadır. Çünkü 40 adet EF-2000 için bile tüm kaynak kodlarına erişimde üye ülkelerin serbestlik politikası izlemesi yaklaşık bir sayıda alımda  üretici ülkeler tarafından ciddi bir taviz olasılığını arttırmaktadır. Sağlanacak ek kaynak ise alınacak 116 adet yeni nesil muharebe uçağı sayısını az miktarda azaltmakla sağlanabilir. EF-2000 YNMU uçağı kapsamında da teklif edilmiş ancak F-35 seçilmişti.Başka bir ifade ile Türkiye avucundaki fırsatı kaçırmıştır.

 Elektronik harp sistemi: Uçağın düşman radarlarının sinyallerini algılayarak bu sinyalleri karıştırması, düşman karıştırma sinyallerine karşı da uçağı koruyabilecek sistemlere verilen genel addır.

 

IŞIK VE ŞİMŞEK PROJELERİ:

 

Türkiye 54 adet F-4E uçağını İsrail ile ortak olarak 90 lı yılların sonu ile 2000 li yılların başında modernize etmiş bu modernizasyon sırasında, sistem entegrasyonu, uçuşta test kabiliyeti gibi yetenekler kazanmış bu yeteneklerle kendi uçaklarını kendisi modernize etmeye başlamıştır. Gerçekleştirilen ilk proje ise keşif-bombardıman uçakları olan 18 adet RF-4E uçaklarının günümüz teknolojisine uygun daha hassas seyrüsefer, haberleşme, elektronik harp sistemleri ile donatılması ve gövde modernizasyonudur.Ayrıca tamamen yerli uçuş yazılımı kullanılmış olup uçaklara modern keşif ekipmanları taşıma kabiliyeti kazandırılmıştır. Projeye ışık modernizasyonu adı verilmiş olup proje takvime uygun işlemektedir.Uçaklar Eskişehir 113. ve Malatya 173. keşif filoları tarafından kullanılacaktır.

TARP projesi ile birlikte RF-4E/TM lerde kullanılmak üzere modern Condor 2 yansal görüntüleme ve EL/M-2060P SAR podları tedarik edilecektir.

 Burada bir F-16 üzerinde görülen Condor 2 podu anında görüntü iletimi kabiliyeti ile keşif gücümüze güç katacaktır.SAR podlarının ise en önemli özelliği hava şartlarından etkilenmeden çekim yapabilmesidir.

 

Aynı şekilde av- önleme görevi ile uçan 112. filonun F-4E uçaklarından 16 adeti diğer F-4E 2020 ve F-4E ler gibi av- bombardıman rolüne dönüştürülerek  ışık modernizasyonuna benzer şekilde kısıtlı bir modernizasyona tabi tutulmaktadır.F-4E/TM adını alan uçaklar 2016 yılında F-35 ler gelene kadar idame ettirilecektir.Bu kapsamda172. filo söndürülmüş uçakları 112. filoya kaydırılmıştır.

112. filo çağrı adı şeytanlara ait bir F-4E.Bu uçakları diğer F-4E lerden önündeki köpekbalığı ağzı figürü ile ayırabilirsiniz.

EKLEME NOT:Son zamanlarda bazı basın organlarında F-16 modernizasyonunda bütün F-16 larımızı block 52 ye yükselteceğiz gibi saçma haberler okudum.Block 52 ile kullandığımız F-16 block 50 ler arasındaki tek fark aynı gücü üreten biri pratt and whitney (block 52) diğeri general electric motoru (block 50 lerde) kullanılmasıdır.F-16 tanıtımı kategorimde bu yazıları daha ayrıntılı okuyabilirsiniz.

 F-35 ALIMI:

Dünyanın ilk 5. nesil av-taarruz uçağı olan F-35 lerin konvansiyonel modeli olan F-35A lardan Türkiye 100+16 adet almayı planlamaktadır.Uçağın üç modeli vardır;A-klasik iniş-kalkış, B-kısa mesafe kalkış dikey iniş, C-Uçak gemilerinde kullanılan kancalı durdurma sistemine sahip daha geniş alanlı dolayısıyla taşıma yüzeyine sahip kanatlı (bu yönüyle F-35A daha avantajlıdır)modeller. 

Türkiye bu projeye daha geliştirme aşamasında iken 175 milyon dolar ödeyerek 3. seviyeden ortak olmuştur. Türkiye’nin amacı seçilecek motor ile birlikte ( P&W ürünü F-135 ile GE&Rolls-Royce ortaklığı ürünü F-136 motorları hiçbir ayar gerektirmeksizin birbirleri yerine kullanılabilme özelliğine sahiptir) bu uçağın bölgesel bakım merkezi haline gelmektir. Ayrıca uçakta bir çok aksam ön –orta gövde başta olmak üzere Türk firmalarınca üretilecektir. Bu aşamada önemli olan çok sofistike bir elektronik donanıma sahip uçağın elektronik parçalarının üretiminde ve yazılımında görev almayı başarabilmesidir.Proje maliyeti yaklaşık 11 milyar dolardır.

 

Tek motorlu F-35A ile batıdaki rakibi çift motorlu Eurofighterların toplam motor itkileri aynıdır fakat motor adetinin fazlalılığı yüksek irtifalarda oksijen azalmasından dolayı tek motorun oksijene olan ihtiyacını çift motora göre daha fazla yapacağından uçak performanslarında it dalaşı türü hava savaşlarında bir önleme uçağı olan eurofighterı bir adım öne çıkarır.

Bir masayı tek başına kaldırdığınızı veya iki kişi taşıdığınızı düşünün.Oksijeni azaltırsak EF-2000 in tek motoru F-35 in yarı gücünde bile olsa daha az nefes alma zorluğu hisseder.Çünkü ağırlık artık iki kişinin üstündedir.Bu yüzden maliyeti yüksek bile olsa önleme görevleri için çift motorlu uçaklar tercih edilir.

 

Buna karşın F-35 taarruz önceliklidir motorun toplam kapladığı yeride göz önüne alırsak bu yüzden havada kalış süresi yani menzilinin daha uzun olmasına yol açar.

Ancak deyimi yerindeyse gelişmiş kaporta üretimi vadeden ABD li Lockheed Martine karşılık Avrupalı EADS 40 adet alımda bile uçakların tüm altyapı kabiliyetini ve örneğin 20 sene sonrası duyulacak bir ihtiyaçta kaynak kodlarıda verileceğinden avrupadan izin almadan yeni silah sistemi yada elekronik sistem uygulama bağımsızlığını kazandıracak tam ortaklığı önermektedir.

Şu anda planlanan 100+16 adet F-35 alımı ülkemizin hava kuvvetlerinin belkemiğinin geleceğinin tek bir ülke için ipotek altına alınması anlamına gelmektedir.

 

Bir F-35A ortağı olan ülkelerin bayrakları ile uçuş esnasında.

TEMEL EĞİTİM UÇAĞI ALIMI VE HÜRKUŞ PROJESİ:

 

KT-1T test uçuşunda.

Türkiye, Embraer firması ile yarışmış ancak  T-37 eğitim uçaklarının yerini almak üzere Güney Kore’den 36 (+16 adet opsiyon) adet KT-1T temel eğitim uçağı tedarik edilmesi sonucuyla sonuçlanmıştır.( projeye Pilatus PC-21 modeli modeli ile sanırım İsviçre de katılmak istemiştir fakat ülkenin HAKSIZ YERE  Türkiye aleyhtarı siyasi davranışları nedeniyle alınmamıştır.)Proje maliyeti yaklaşık 350 milyon dolardır. Yapılan anlaşma gereği Güney Kore tarafından Türkiye’nin ilk kendi yaptığı uçak* olan Hürkuş temel eğitim uçağına geliştirme sırasında teknik destek verilecektir.

 

*Ekleme:Türkiye'nin ilk kendi yaptığı uçaklar NATO ya giripte ucuza kullanılmışlarını almanın ve siyasi iç ve dış oyunlarla fabrikalarımıza kilit vurulduğu  dönemlere kadar özellikle Atatürk zamanında yapılan büyük atılımlarda ilk kendi yaptığımız uçaklar üretilmiştir.Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi gökyüzü ve vatan sevdalılarının hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.Ruhları şad olsun.Hatırladığım örnekler birçok alanda atılım yapan Nuri Demirağ fabrikalarında ürettiği NuD-36, NuD-38 gibi eğitim, ulaştırma, hafif bombardıman amaçlı uçaklardır.

Yakın dönemde ise 90'lı yılların sonunda başlatılan ancak ekonomik krizler sonucu rafa kaldırılan  HD-19 bölgesel ulaştırma uçağı (bkz. Unutmadıklarımız kategorisi) projesi ki nihayet son zamanlarda Brezilyalı Embraer firması ile istişarelerde de bulunulan yeni bir en az 40-50 kişilik bölgesel hafif,kısa meydanlara inip kalkabilen turboprob motorlu yani pervaneli yeni bir uçak çalışması başlatılmıştır.

 

AWACS PROJESİ:

 

Aslında 2007-2008 yıllarıda teslimatı planlanan Boeing 737-700 üzerine şekillendirilmiş MESA radarı ile donatılmış Havadan Erken Uyarı uçağı olan AWACS ‘ların teslimatı 2011 yılına sarkmıştır. Proje kapsamında 4 adet uçak temin edilecek olup yer destek ekipmanları ve faizler ile birlikte proje maliyeti 1.5 milyar dolardır.Uçaklar 3. ana jet üssü Konya'da konuşlandırılacaktır.

 

Buna karşın Yunanistan EMB-145 uçağı üzerine yerleştirilmiş Erieye radarlı 6 adet uçağı teslim almış olup halen hizmettedir. Yalnız MESA radarı Erieye radarına göre daha uzun bir menzile sahiptir.

 

A-400M AĞIR NAKLİYE UÇAĞI PROJESİ:

 

 

 

Almanya, Belçika, İspanyol, İngiliz, Türkiye, Fransa, Lüksemburg, Malezya hava kuvvetleri için toplam 184 adet ağır nakliye uçağı üretilecek projede Türkiye 10 adet A-400M almayı taahüt ederek projenin aldığı uçak sayısıyla orantılı kısmının geliştirme sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu kapsamda ön orta gövde, paraşütçü kapıları, ışıklandırma sistemi, su-atık sistemi, kanatçık, kuyruk konisi, arka gövde üst kısmı, sürat freninin ve motorunun bir kısmının tasarım ve üretim görevini üstlenmiştir.Uçaklar Türkiye’de C-160 Transall uçaklarının yerini alarak modernize edilmiş C-130 lar ile birlikte kullanılacaktır. Projenin  maliyeti 1.5 milyar euro hesaplanmakla birlikte karşılaşılan bazı teknik sorunlar nedeniyle bir miktar artırıma gidilmiştir. Uçakların 2012 yılında hizmete verilmesi ve ağır nakliyeden  sıhhi tahliyeye, tanker uçağı gibi birçok amaç için kullanılması planlanıyor. 

                                                      

 SİLAHLI İHA PROJESİ:

Gelişen insansız hava aracı teknolojilerine bağlı olarak silahlı İHA projeleri de hava kuvvetlerinin gündemine girmektedir.Bu kapsamda ABD’ den bir miktar Predator ve Reaper silahlı İHA sistemleri alınması da planlanmaktadır.Ancak son zamanda İsrail ile gyumuşayanntli ahudi lobisinide göz önünde bulundurursak bu alımı etkileyebilir.

 

 

Yorum (yok) Yorum yaz!

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !